Søndag den 23. november 2025 fejrer vi EUROPEAN ARTHOUSE CINEMA DAY og mangfoldigheden i europæiske film i Biffen. Programmet i Biffen byder en forpremiere på hele to film: Den islandske THE LOVE THAT REMAINS og det franske drama A PRIVATE LIFE.

Dagen er arrangeret af International Confederation of Arthouse Cinemas (CICAE) og mere end 600 biografer i 46 lande deltager!

THE LOVE THAT REMAINS af Hlynur Pálmason

Søndag den 23. november kl. 16:00

Da ægteskabet mellem fiskeren Magnús og billedkunstneren Anna går i stykker, må de og deres tre børn finde fodfæste i en ny hverdag. Med humor og nærvær portrætterer The Love that Remains en familie, der skifter form, og de mange minder, der stadig binder dem sammen.

 

A PRIVATE LIFE af Rebecca Zlotowski

Søndag den 23. november kl. 16:00

Intenst psykologisk drama med den dobbelte Oscarvinder Jodie Foster og Daniel Auteuil i hovedrollerne.

Foster spiller psykiateren Lilian Steiner, der nægter at tro på, at hendes patient Paula døde af egen vilje. I sin søgen efter sandheden vender hun sig mod sin eksmand Gabriel – en øjenlæge med ulmende følelser og en villighed til at hjælpe, koste hvad det vil. Efterforskningen fører dem dybt ind i en labyrint af løgne og mørke familiehemmeligheder, hvor Paulas mand og datter skjuler mere, end de afslører.
Hvad der begynder som en professionel mistanke, udvikler sig til et personligt opgør med fortiden – og en kamp for retfærdighed, der truer med at ødelægge alt, Lilian har tilbage.